Český fotbal, První liga

Facebook logo
Instagram logo
Twitter logo
Twitter logo

Sparta musí ještě stále dospívat

Autor: Jan Klásek

Zdroj fotografie: FC Viktoria Plzeň

Až do včerejška se hřála fotbalová Sparta v čele tabulky bez ztráty kytičky. Po zápase v Plzni je to však minulostí a na první místo se dostala konkurenční Slavia, jež strávila v posledních dvou sezonách v čele pelotonu nejvíce času. V týdnu se dostala Sparta do euforie, když si přivezla tři body ze skotského Glasgow a v Evropské lize se vrátila do hry o postup. To znamelo i vzkaz do západočeské metropole a fotbalová veřejnost se o to víc na zápas těšila. Nedělní výkon však znamenal tvrdé vystřízlivění a hořký návrat do fotbalové reality.

 

Osoba trenéra Václava Kotala budí u fanoušků optimismus, mluví se mezi nimi o jisté vizi a zapomínají a pomalu zapomínají na přešlapy z nedávné minulosti. Ve třetím kole Evropské ligy způsobila Sparta poprask ve skotských médiích, ale v domácí soutěži až nyní podstoupila skutečně těžkou zkoušku a je nutné konstatovat, že se jí nepodařila. A na Letné si musí také rozebrat, jakým způsobem se tak stalo. Sparta celý zápas tahala za kratší konec provazu, na což je v Plzni v posledních letech až příliš zvyklá. Tentokrát však do Štruncových sadů jela s vědomím nejistého vstupu Plzně do sezony a dosavadního stoprocentního zisku. Ukázalo se však, že má před sebou ještě dlouhou cestu.

Na čtvrtečním pohárovém vystoupení jsme viděli Spartu hrající vyrovnaný zápas s evropským velkoklubem a fanoušci prožívali možná největší euforii za poslední léta. V těžké zkoušce obstáli i mladší a poslali do Plzně jasný vzkaz, že jejich tým se těžké bitvy nebojí.  Zde to však dopadlo o poznání hůře, přičemž děj výrazně určil brzký gól Viktorie, který Spartou výrazně otřásl a další dva byly toho logickým důsledkem. Fotbalový pánbůh se potom ještě nad Letenskými smiloval, když nedovolil proměnit domácím penaltu a v úplném závěru pomohl vstřelit hostům čestný úspěch. Zároveň však rozhodl o tom, že Sparta čeká na vítězství v Plzni již takřka desetl let. 

Úspěšné vystoupení v Evropské lize vneslo mezi letenskou veřejnost velká očekávání, ale ta se nenaplnila. Plzeňský zápas se proti tomu evropskému totiž výrazně lišil. Do města na řece Clyde jela Sparta s myšlenkou “hop nebo trop”. Případný neúspěch by znamenal její faktický konec. To se však nestalo a Sparta se vrátila do hry o postup. Ve víkendovém šlágru měla za úkol ukázat své směřování na domácí špičku a místo toho dostala tato snaha první výraznou trhlinu. Místo toho odehrála nejhorší zápas pod vedením Václava Kotala a ten měl při pozápasovém rozhovoru ve tváři výraz nepochopení, co se to na trávníku dělo.

V dosavadním ligovém dění do sebe všechno tak krásně zapadalo a nyní přišlo tvrdé vystřízlivění. Je třeba podotknout, že plzeňský zápas nezvládli ani zkušení hráči v čele s Bořkem Dočkalem a díky tomu zůstala odříznuta i ofenzivní hvězda poslední doby Lukáš Juliš. Spartě opět velmi pomůže blížící se pauza. Během ní se musí na Letné zamyslet, jak to provést, aby tým neměl dvě tváře.